gripten kurtulma

Grip ve Soğukalgınlığı nedir? 17/8/2007

Grip Nedir?

Grip, burun, bronşlar ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana gelen, Influenza A, Influenza B ve Influenza C virüslerinin neden olduğu yüksek derecede bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. 1-2 hafta içinde hastalar genellikle iyileşirler ancak etkileri haftalarca devam edebilir. Bazı hastalardaysa hayatı tehdit edici komplikasyonlar (zatürre gibi) gelişebilir.

Sonbahar ve Kış aylarında görülür. En fazla görüldüğü yaptığı aylar Ekim - Mart aylarıdır. Grip son derece ciddi bir hastalık olup, en fazla görüldüğü kış mevsiminin en şiddetli hastalıklarından biridir. İşgücü kaybı açısından bakıldığında en yüksek maliyete yol açan hastalıkların başında yer almaktadır


Soğukalgınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı sonucu oluşan enfeksiyonlarda etken %90 virüslerdir. Soğuk algınlığına neden olan 200 kadar değişik virüs tanımlanmıştır.

En sık görülen virüsler,

 • Rhinovirus %15-40
 • Coronavirüsler %10-20
 • Parainfluenza Virüsü %5-10
 • Respiratuar Sinsisyal Virüs %6

Soğukalgınlığı kişiden kişiye bulaşır. Başlangıçda bu bulaşmanın "damlacık enfeksiyonu" ile yani aksırma, öksürme ile etrafa saçılan damlacıkların içindeki virüslerin havada kalması ile olduğu sanılmaktaydı. Ancak şimdi mevcut kanıtlar bulaşmanın virusu almış hastanın elinden hassas insanlara geçmesi ve hassas bireylerin de nazal (ağız-burun) mukozalarına sürmeleri ile olduğu yönündedir. Bu nedenle soğuk algınlığının bulaşmasını engellemenin yolu ellerin sık yıkanmasıdır.

Yapılan araştırmalar havanın soğukluğunun soğuk algınlığı hastalığının başlaması ve seyretmesi ile ilişkili olmadığını göstermiştir. Üstelik bu araştırmalara göre psikolojik stres, üst solunum yollarını etkilleyen alerjiler ve adet dönemlerinin hastalığa yakalanma riskini artırdıkları saptanmıştır.

Soğuk algınlığına bir çok virüs sebep olabileceği için de vücut hiçbir zaman bu virüslerin tümüne direnç geliştiremez. Bu sebeple her sene tekrar tekrar soğuk algınlığı geçirilebilir.

Soğuk algınlığında,

 • Soğuk algınlığı tanısını koyup var olan belirtileri belirlenmelidir.
 • Belirtilere göre tedavi yapılmalıdır.


Belirtiler nelerdir ?

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Yorgunluk hissi,
 • Akan ya da dolu burun
 • Hapşırma
 • Boğaz ağrısı
 • Göğüs doluluğu


Ne Yapmalı ?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin görülmesi halinde ve belirtilerin geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

 • 39 C'yi geçen ateş
 • Sürekli yada çok kıvamlı balgam üreten öksürük
 • Nefes alırken ağrı
 • Devamlı kulak ağrısı
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Yutkunurken zorlanma

Yorum (0) Kalıcı Bağlantı Gripten kurtulmak için mönüde turp ve dolmalık biber olmalı 17/8/2007

 

 

Bazı gıdalar var ki hastayken onların sofranızda bulunması iyileşme sürecinizi de etkileyebiliyor. Eğer gripseniz, mönünüzde bir kase tavuk suyuna çorba, dolmalık yeşil biber, yaban mersini, hardal, yaban turpu ve kızılcığın olmasında yarar var

Clinica Medikal Direktörü Aile Hekimi Dr. Eren Eroğlu, evde grip tedavisiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Grip tedavisi olurken hangi aşamada mutlaka ilaç kullanmak gerekir? Her grip olan hasta mutlaka doktora gitmeli midir?
Grip bilindiği gibi standart antibiyotiklerin öldüremediği virüs denilen mikroorganizmalar ile ortaya çıkar. Bu nedenle hafif seyreden vakalarda sadece istirahat ve biraz destek ile vücudun hastalığı yenmesi beklenebilir. Gerekiyor ise basit ağrı kesici ateş düşürücüler ve konjesyon giderici ilaçlar ile destek yapılabilir. Fakat bu tedbirlere rağmen hastalık belirtileri azalmıyor ve genel durum kötüleşiyor ise bir doktora başvurup; 'onun belirleyeceği ilaçları kullanma zamanı gelmiş' demektir.

KENDİNİZİ BİRAZ İZOLE EDİN
Gribin ailenin diğer fertlerine bulaşmaması için ne yapmalı? İş yerinde grip olan birinin bulaşıcı olmasını engellemek için ne yapmalı?
Aynı evde yaşayan ya da aynı iş yerinde çalışan insanlardan birisi hasta olunca 'diğerlerine hastalık geçme riski artmış' demektir. Bilindiği gibi grip en çok direkt temas ile bulaşmaktadır. Bu nedenle ellerin sık yıkanması, aynı tabak bardak gibi eşyaların kullanımının kesilmesi, fiziksel temastan uzak durulması önemlidir. Hasta kişinin hapşırıp öksürürken kağıt mendil ile temizlenmesi önemli bir bulaşma yolunu kesecektir. Ama en önemlisi hasta kişinin diğerlerine hastalığı geçirmemek için virüs yaydığı birkaç gün kendini diğerlerinden izole etmesidir.

Hiç içilmemesi ve yenilmemesi gereken besinler var mı?
Komplike olmamış gribin sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkisi fazla değildir. Bu yüzden aşırı alkol alımı ve sigara dışında özellikle kaçınılması gereken bir şey yoktur.

Grip olunca insanlar nedense hep patates haşlaması yerler. Bu doğru bir grip mönüsü mü?
Enfeksiyon hastalıklarında önemli olan yeterli sıvıyı almak ve bedeni yormadan yüksek enerji sağlar. Enfeksiyon hastalıklarında eğer mide-bağırsak tutulumu yoksa özel bir diyet kısıtlaması da yoktur. Buna karşılık bazı gıdaların hastalığın iyileşmesinde faydası olduğu kesindir. Ateşin yüksek olduğu dolayısıyla terlemenin ve su kaybının fazla olduğu enfeksiyon hastalarında ağız yoluyla sıvının yerine konması için bol miktarda su ve sulu gıdalar içilmelidir. Kolay sindirilecek gıdalar tercih edilmelidir. Sindirmek için fazla uğraşmaya gerek olmayan gıdalar, karbonhidratı ve şekeri yoğun olan basit karbonhidratlar, komposto içsin, makarna yesin, pilav yesin. Portakal suyu da kızılcık şerbeti de içebilir.

Grip ve soğuk algınlığı tedavisi, genellikle belirtileri gidermeye yönelik ilaçlarla yapılıyor. Bizim kendi kendimize evde yapabileceğimiz bir şeyler yok mu?
Bunların başında
grip ve soğuk algınlığında tedaviye ne zaman başlanması gerektiği gelir. İster inanın ister inanmayın; yaşadığınız o can sıkıcı belirtilerin bir kısmı, doğal iyileşme sürecinin bir işareti ve savunma sisteminin hastalıkla mücadele ettiğinin kanıtıdır. Meselâ ateş, bedeninizin mikropları normalden daha sıcak bir ortamda öldürmeye çalışması nedeniyledir. Normalden daha sıcak bir ortam mikropları öldüren proteinlerin kana daha çabuk ve etkili yayılmasını sağlar. Dolayısı ile orta dereceli bir ateşe bir iki gün tahammül ederseniz, daha çabuk iyileşirsiniz.

İSTİRAHAT EN İYİ İLAÇ
Grip olan kişi daha sıcak bir ortamda mı kalmalı?
Vücudu sıcak tutup istirahat etmek ona tüm enerjisini hastalıkla savaşmaya yöneltme fırsatı verir. Bir battaniyeyi üzerinize çekip yatmak yapacağınız en doğru harekettir. Bununla birlikte içeceğiniz sıcak içecekler tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur, susuz kalıp kurumanızı engeller, boğazınızı yumuşatır. Eğer burnunuz ve boğazınız tıkalıysa gece rahat bir uyku uyuyamazsınız. Papatya, nane ve kuşburnu gibi bir bitki ile hazırlanan çayın içine bir tatlı kaşığı bal katıp tatlandırın; eğer içki içiyorsanız dört çorba kaşığı konyak ekleyin, içmiyorsanız yarım limon sıkın. Bunu yatmadan önce sıcak olarak içmek sizi rahatlatacaktır. Bu içeceğin oda ısısına gelmiş halini gargara için de kullanabilirsiniz. Sıcak buharlı bir duş almakta üst solunum yollarını rahatlatarak, kaslarınızı gevşeterek iyileşmenize yardımcı olur.

SEVGİ DOLU BİR ÇORBA
Grip nedeniyle tıkalı olan bir burnu açmak için evde neler yapılabilir?
En doğrusu sümkürürken bir burun deliğini tıkayıp diğerini fazla zorlamadan temizlemektir. Bunun yanında tuzlu su ile burnun temizlenmesi hem tıkanıklığı açar hem de virüs ya da bakterileri ortamdan uzaklaştırır. Tuzlu su şöyle hazırlanabilir; 1 su bardağı ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat eklenir. Eritildikten sonra sıra ile her iki burun deliği bir damlalık veya burun pompası yardımı ile yıkanır.

Tavuk suyuyla yapılan çorba gerçekten grip için ilaç etkisi yapar mı?
Tavuk suyuna sıcak çorbanın grip tedavisindeki hikmeti sıcak olmasından, sulu olmasından, kolay sindirilebilmesinden, içinde bol miktarda değerli besinin bulunmasından gelir. Ama en önemlisi; annemiz ya da eşimiz tarafından o hastalık halinde en ihtiyaç duyduğumuz sevgi ve ilgiyle hazırlanmış olmasından gelir.

Ekinezya'nın bir etkisi var mı?
Ekinezya şifalı bitkiler arasında yer alır. Soğuk algınlığı, grip, orta kulak iltihabı, öksürük ve bronşit gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarında, fiziksel dayanıklılığın arttırılmasında, gribal enfeksiyonlara karşı daha kolay ve hızlı bir savunma sağlanmasında faydalı olduğuna dair görüşler vardır.

Yorum (0) Kalıcı Bağlantı Gribi soğuk algınlığı ile karıştırmayın! 17/8/2007

Grip ile soğuk algınlığı, ayrı rahatsızlıklar olmasına karşın, birbirine karıştırılıyor. Ancak hastalıkların arttığı şu

günlerde bir noktayı çok iyi bilmek gerekiyor ki grip farklı, soğuk algınlığı farklı.

Soğuk algınlığı, ateş yükselmeden hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı ile kendini gösteren halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalık tablosu. Soğuk algınlığı o kadar yaygın bir enfeksiyon ki ancak çok az insan bir yılı yakınmasız olarak geçirebiliyor . Oysa grip; ateş, öksürük, baş ağrısı, halsizlik ve kas ağrıları ile seyreden bir virüs hastalığı olarak biliniyor. İster çok sağlıklı ve düzenli beslenin, ister spor yaparak vücudunuzu zinde tutun, grip virüsü sizi de hasta yapabiliyor. Acıbadem Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Sarıgüzel Sar gripten korunmanın yolunun hastalığı iyi tanımaktan geçtiğini belirterek şu uyarılarda bulunuyor: "Yaşlılarda (65 yaş ve üzeri), çocuklar (6-23 ay), kronik kalp ve damar hastaları, astım ve kronik bronşit olan, kronik böbrek hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik kan hastalığı olanlar, kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alanlar ve gebeler riskli grup olarak tanımlanmaktadır. Özellikle bu grupta grip çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır."

Grip nasıl bulaşır?

Grip influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık. Bu virüs çok kolay ve hızlı bulaşıyor. Öksürük ve hapşırık, hasta kişilerin eşyalarına veya hasta kişilere gribin başlıca bulaşma yolları. Dr. Sar "Grip hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önce ve belirtiler başladıktan sonra 5 güne kadar bulaştırılır. Çocuklarda ise belirtiler başladıktan sonra 1 hafta veya daha uzun süre bulaştırıcılık devam eder." diyor.

Belirtileri

Hastalığın kuluçka süresi yaklaşık iki gün olarak kabul ediliyor. Hastalık 39 C 'nin üzerinde ateş, aşırı halsizlik, baş ağrısı, şiddetli kas ağrısı ve kuru öksürük şikayetleri ile başlıyor. Dr. Sar "Bazen boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerin akması gibi belirtiler de eklenebilir."diyerek şöyle devam ediyor: "Çocuklarda daha sıklıkla olmak üzere karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal de görülebilir. Yüksek ateş, şiddetli kas ağrıları ve aşırı halsizlik nedeniyle 3-7 gün gibi bir süre yatak istirahatı gerekmektedir.Yaklaşık bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta, ancak birkaç hafta halsizlik ve öksürük devam edebilmektedir."

Tedavisi

Dr. Sar grip tedavisinde kesinlikle antibiyotik kullanılmamalı diyerek şu uyarılarda bulunuyor:" Antibiyotiklerin virüslere etkisi yoktur. Tedavide yatak istirahatı yapılmalı, bol sulu gıdalar tüketilmeli ve belirtileri giderici (ateş düşürücü, ağrı kesici) ilaç alınmalıdır."

Gripten korunmanın yolları

Gribi önlemek için en doğrusu zamanında aşı yaptırmak. Aşı için en uygun zaman ekim - kasım ayları. Aşı, grip ile ilişkili solunum yolu hastalıklarını, risk grubundaki kişilerde gribe bağlı hastaneye yatırılışları ve ölümü, çocuklar arasında orta kulak iltihabını ve yetişkinler arasında iş gücü kaybını önlüyor. Bu açıdan özellikle 65 yaş ve üzerinde olan kişiler, diyabet hastaları, astım hastaları, kronik akciğer hastalığı olanlar(kronik bronşit vb), kronik kalp ve damar hastalığı olanlar, kronik kan hastalığı olanlar, kanser hastaları ve bağışıklık sistemini zayıflatıcı ilaç kullananların aşı yaptırmasında sonsuz yarar var. Dr. Sar yumurtaya karşı alerjisi olanlar, 6 aydan küçük bebekler, hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan kişilerin aşı yaptırmaması gerektiğini belirterek şöyle devam ediyor: "Aşı sağlıklı erişkinlerde % 70-90 oranında gribi önler. Risk grubunda ise hastalıktan önleme oranı % 50’e düşmektedir, yine risk grubunda gribe bağlı ölümü ise % 80 önlemektedir."
Gripten korunmanın tek yolu sadece aşı değil. Bazı ufak noktalara dikkat ederek gripten korunmak mümkün.

İşte öneriler:

Gribe yakalanmış kişiler ile yakın temastan, ortak eşya kullanmaktan kaçının.

Temas olasılığında ellerinizi su ve sabunla yıkayın veya kolonyalı mendille silin.

Elleri yıkamadan önce ağzınıza ve burnunuza dokunmayın

Yorum (0) Kalıcı Bağlantı Gribe karşı, turp, bal ve soğan 17/8/2007

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Özer, ''Gripten korunmanın ve kurtulmanın formülü bitkilerle sağlıklı yaşam ve doğal beslenmedir. Bir baş soğan ile siyah veya kırmızı turp rendelendikten sonra, soğanın ya da turpun miktarı kadar üzerine süzme bal konulup 10-15 dakika bekletilmeli. Oluşan sıvı karışım yemeklerden sonra kaşıkla içilmeli'' dedi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Özer, ''Gripten korunmanın ve kurtulmanın formülü bitkilerle sağlıklı yaşam ve doğal beslenmedir'' dedi. 

Prof. Dr. Özer, Tokat'ta gribalenfeksiyon nedeniyle sağlık kurumlarının hastalarla dolduğunu söyledi.Nezle, grip, sinüzit ve ses kısılması gibi solunum yolları hastalarının bitkisel beslenmeye önem vermesi gerektiğini bildiren  Özer, şöyle konuştu:
 

''Bir baş soğan ile siyah veya kırmızı turp rendelendikten sonra, soğanın ya da turpun miktarı kadar üzerine süzme bal konulup 10-15 dakika bekletilmeli. Oluşan sıvı karışım öğle ve akşam yemeklerinden sonra kaşıkla içilmeli. Karışımın kalan bölümü ekmeğe sürülerek de yenilebilir. Bu işlem birkaç gün tekrarlandığında grip rahatsızlığı tamamen ortadan kalkar. Eğer karışım hastalığa yakalanmadan önce kullanılırsa kişi gribe yakalanmaz. Gripten korunmanın ve kurtulmanın formülü bitkilerle sağlıklı yaşam ve doğal beslenmedir.''
 

Özer, solunum yolları hastalıklarının yoğun olduğu bu dönemde, baharatlı bitkiler (eterik yağ içeren), roka, yabani hardal, turp yaprağı ve kökü, kır teresi, soğan, nane, limon, maydanoz gibi yiyeceklerin de tüketilmesinin faydalı olacağını söylerine ekledi. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !